Rozpoczęło się lato, a z nim sezon wakacyjnych wyjazdów oraz długich spacerów. Często zwierzęta, które towarzyszą swoim właścicielom w tych wyprawach, mogą przywieźć ze sobą niepożądaną pamiątkę
w postaci kleszcza. Niestety taki „pasażer na gapę” może przyspożyć sporo kłopotów zdrowotnych
Vet-News: nowości z branży
Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą wszystkie procesy życiowe organizmu. Stanowi około 60% masy ciała. Zawartość ta ulega zmianie wraz z wiekiem. I tak u organizmów młodych procent ten jest większy, natomiast wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu.
Choroby odkleszczowe psów stanowią istotny problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Z uwagi na ich zoonotyczny charakter mogą stanowić także zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Rola technika weterynarii podczas zabiegów na małych ssakach nie różni się zasadniczo od tej, jaką ma do odegrania przy psach czy kotach.
Jednym z bardziej dotkliwych i bolesnych urazów, z jakimi w życiu codziennym mogą się zetknąć psy i koty, są poparzenia. Problem jest o tyle istotny, iż z roku na rok rozszerza się charakter i zwiększa się liczba źródeł będących bezpośrednimi przyczynami poparzeń u zwierząt domowych.
Okres wakacji to wyjątkowy czas zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Bardzo często w natłoku letnich obowiązków i zgiełku przedurlopowych spraw właściciele zwierząt zapominają, że chcąc podróżować ze swoim zwierzakiem do innych krajów, muszą spełnić określone prawem warunki wymagane podczas kontroli transgranicznej, jak i zadbać o jego bezpieczeństwo.
Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem powszechnie wykonywanym w celu oceny czynności elektrycznej serca. Dostępność badania oraz jego niska cena pozwalają na jego szerokie zastosowanie w diagnostyce i monitorowaniu chorób układu krążenia u małych zwierząt.
W ostatnich latach w Polsce następuje wzrost popularności sportów kynologicznych. Coraz więcej właścicieli psów rasowych, ale również mieszańców, aktywnie spędza czas ze swoimi pupilami, kształtując i doskonaląc umiejętności różnych dyscyplin sportów.
Choroby stawów dotykają zwierzęta w każdym wieku. Często można u nich zaobserwować nieprawidłowy chód, kulawiznę,
Od zarania dziejów człowiek poszukiwał substancji pielęgnacyjnych, które korzystnie wpływałyby na jego skórę, rozpoczynając od naturalnych składników pochodzenia roślinnego, organicznego lub zwierzęcego, kończąc na technologicznych nowinkach, nowoczesnych laboratoriach chemicznych, modyfikacjach genetycznych.
Owczarek niemiecki to pies wyjątkowy pod wieloma względami. Również zasady wystawiania tych psów odbiegają od sposobu prezentacji przedstawicieli innych ras. Jak więc przygotować psa do wystawy, aby zaprezentował się jak najlepiej?
Zwierzęta żyją krócej niż ludzie, dlatego ich opiekunowie w pewnym momencie muszą zmierzyć się z trudnymi decyzjami dotyczącymi dalszego postępowania wobec swoich pupili, które ze względu na zaawansowany wiek lub chorobę nie są w stanie dłużej żyć w komforcie i dobrostanie.
O potrzebie ciągłego uczenia się i nauczania opowiada mgr Małgorzata Kizerwetter, jedna z założycielek Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów oraz Studium Fizjoterapii Zwierząt.
20-21 czerwca 2015 r. w hotelu Safir w Poznaniu odbyły się VIII Warsztaty Doskonalenia Zawodowego, organizowane przez Polski Związek Zoofizjoterapeutów.
Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Groomerów i Botaniqa